44491 Kathreiner kaffedryck, reklamskylt, 1910/20-tal

44491a_8dbd0c6c3a66b39_med.jpeg
  • 44491a_8dbd0c6c3a66b39_sm.jpeg
  • 44491b_8dbd0c6c3f1859d_sm.jpeg
  • 44491c_8dbd0c6c44c1e57_sm.jpeg
  • 44491d_8dbd0c6c4a7a929_sm.jpeg
  • 44491e_8dbd0c6c5252e01_sm.jpeg

Kupad och rektangulär dörrskylt i litograferad plåt med prägling. Motivet är en förpackning samt gul text ”Kathreiner den hälsosamma kaffedrycken kvaliteten fäller utslaget” mot svart bakgrund med gul kant. Skylten tillverkades av Felix Krockert, Halle 1913-1920-talet.

17x7,5cm.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK