45551 Mazetti, emaljerad reklamskylt, 1910/20-tal

45551a_8dbe81740df3d13_med.jpeg
  • 45551a_8dbe81740df3d13_sm.jpeg
  • 45551b_8dbe81741384317_sm.jpeg
  • 45551c_8dbe81741cfa7d5_sm.jpeg
  • 45551d_8dbe8174284a083_sm.jpeg
  • 45551e_8dbe817434cf82a_sm.jpeg
  • 45551f_8dbe8174424e991_sm.jpeg
  • 45551g_8dbe81744eca050_sm.jpeg
  • 45551h_8dbe81745be3343_sm.jpeg

Kupad och rektangulär skylt i emaljerad plåt. Motivet är en dalkulla med en chokladkaka, samt vit text ”Mazettis choklad & cacao, finaste arom” mot blå bakgrund med vit kant. Skylten tillverkades under 1910-1920-talen.

Bruks och ålderslitage, emaljskador.

Måtten är 99x39,5cm.

  • Proveniens:Har suttit på Gislövs Lanthandel.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK