52865 Oskar Albin Nilsson, olja på duk, "Hörte skog"

52865a_8dc90f06a3707c8_med.jpeg
  • 52865a_8dc90f06a3707c8_sm.jpeg
  • 52865b_8dc90f06aed3beb_sm.jpeg
  • 52865c_8dc90f06bfaba07_sm.jpeg
  • 52865d_8dc90f06e4755f1_sm.jpeg

Signerad.

Bildkonstnär. (Signaturen O. Albin). Född 1 mars 1890 i Skivarp i Malmöhus län, död där 28 mars 1984. Han arbetade först som trädgårdsmästare och bedrev sitt konstnärskap som hobby men övergick till att bli konstnär på heltid 1940. Utbildning: Skånska målarskolan 1942–1943 och bedrev självstudier under vistelser i Frankrike 1947 och Italien 1953. Han har målat landskap, ofta med djur och med skånska motiv, även blomstilleben, han arbetade också med monotypier. Utställningar: Separat ställde han bland annat ut på Svaneholms slott, SDS-hallen i Malmö, Ystads konstmuseum och Trelleborgs konsthall. Representerad: Ystads konstmuseum, Eskilstuna konstmuseum och Skurups kommun.

  • Storlek:44x53cm.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK