53171 Kalevala Koru, Finland, "Paradis", garnityr i brons, halsband med förlängning, armband, örhänge, 5 delar
Halsbandet "Paradis" är baserat på det "Tavastländska festhalsbandet", en av fornfynden från Kernaala i Janakkala, som daterats till 800-talet e.Kr.
- Skick:Bruksslitage.
- Storlek:Halsbandets längd utan förlängning 47cm.
Värdering | 1 500 - 2 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |