41696 Salutkanon, gjutjärn, 1800-tal
En gåva till Ystads Militärmuseum och den är införskaffad i Kongo.
Längd 43cm. Mynningsdiameter 22mm.
- Proveniens:Från Ystads Militärmuseums samlingar, dokument medföljer.
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |