44491 Kathreiner kaffedryck, reklamskylt, 1910/20-tal
Kupad och rektangulär dörrskylt i litograferad plåt med prägling. Motivet är en förpackning samt gul text ”Kathreiner den hälsosamma kaffedrycken kvaliteten fäller utslaget” mot svart bakgrund med gul kant. Skylten tillverkades av Felix Krockert, Halle 1913-1920-talet.
17x7,5cm.
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |