49482 Yvone Christa, halsband, sterling silver

49482a_8dc47eb37245526_med.jpeg
  • 49482a_8dc47eb37245526_sm.jpeg
  • 49482b_8dc47eb37d4ff38_sm.jpeg
  • 49482c_8dc47eb3875a163_sm.jpeg
  • 49482d_8dc47eb38dc5e87_sm.jpeg
  • 49482e_8dc47eb395e445f_sm.jpeg

Stämplad.

"Yvone Christa grundades 1991 i Los Angeles av Yvonne Clamf och Christina Söderström. De två svenska formgivarna träffades i Rom när de gick på designskola och flyttade kort därefter till Los Angeles där deras första smycken skapades i en liten delad lägenhet. Snart upptäckte skådespelerskor och modeller deras unika design och började beställa skräddarsydda plagg. Yvone Christa smycken medverkade också i film och tv, samt i utställningar på Statens konstmuseum (Stockholm) och National Gallery of Art i Washington, DC.".

  • Skick:Smärre bruksslitage.
  • Storlek:Längd ca 48cm.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK