37586 Dresden, prakt / potpurriurna, sekelskiftet 1900

37586a_8db296809c9fd6d_med.jpeg
  • 37586a_8db296809c9fd6d_sm.jpeg
  • 37586b_8db2968096d0e0b_sm.jpeg
  • 37586c_8db29680c039afa_sm.jpeg
  • 37586d_8db29680b43c5a6_sm.jpeg
  • 37586e_8db296809742b0a_sm.jpeg
  • 37586f_8db296809252874_sm.jpeg
  • 37586g_8db29680a40cb79_sm.jpeg
  • 37586h_8db29680afc1783_sm.jpeg
  • 37586i_8db29680b2d71e3_sm.jpeg
  • 37586j_8db296809a317b8_sm.jpeg
  • 37586k_8db29680b289ed4_sm.jpeg
  • 37586l_8db29680ac885cd_sm.jpeg
  • 37586m_8db29680b9ceeae_sm.jpeg
  • 37586n_8db296809d303b7_sm.jpeg
  • 37586o_8db29680c8fcbf6_sm.jpeg
  • 37586p_8db29680c374a43_sm.jpeg
  • 37586q_8db29680a7ecad5_sm.jpeg
  • 37586r_8db29680bcd4de7_sm.jpeg
  • 37586s_8db29680c142c0f_sm.jpeg

Urna med lock och sockel. Målad dekor av blommor och figurscen. Genombrutet lock med blommor. Märkt av Saechsische Porzellanfabrik zu Potschappel von Carl Thieme. Total höjd ca 49 cm.

Bruksslitage, smånagg på blomster dekor.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK