37593 Dresden, uppsatsskål, sekelskiftet 1900

37593a_8db29d222505fd2_med.jpeg
  • 37593a_8db29d222505fd2_sm.jpeg
  • 37593b_8db29d2227e83c2_sm.jpeg
  • 37593c_8db29d22153bcd9_sm.jpeg
  • 37593d_8db29d2210383d8_sm.jpeg
  • 37593e_8db29d220aa1b2a_sm.jpeg
  • 37593f_8db29d222199364_sm.jpeg
  • 37593g_8db29d2221b4746_sm.jpeg
  • 37593h_8db29d220f103fd_sm.jpeg
  • 37593i_8db29d221d76ffb_sm.jpeg
  • 37593j_8db29d2211608b0_sm.jpeg
  • 37593k_8db29d22138f6ac_sm.jpeg

Målad och pousserad dekor av blommor. Skålen uppburen av fyra putti. Märkt av Saechsische Porzellanfabrik zu Potschappel von Carl Thieme, Dresden.

Höjd 17cm, längd 40cm, bredd 30cm.

Bruksslitage, smånagg på blomster dekor.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK