41346 Calle Örnemark, "Skånskan", skulptur i bemålat trä

41346a_8db8158e04e1f9d_med.jpeg
  • 41346a_8db8158e04e1f9d_sm.jpeg
  • 41346b_8db8158e0da2cae_sm.jpeg
  • 41346c_8db8158e0f53d02_sm.jpeg
  • 41346d_8db8158e0a5bd6c_sm.jpeg
  • 41346e_8db8158e0a6083d_sm.jpeg
  • 41346f_8db8158e0f2db2e_sm.jpeg

Monogramsignerad samt brickmärkt namn på konstverket.

72x37x16cm.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Calle Örnemark (1933-2015)

    I kategori Art
    Calle Örnemark föddes 1933 i Jönköping och var en svensk skulptör och målare. Calle Örnemark är mest känd för sina träskulpturer i rivningstimmer, däribland den 103 meter höga statyn Det indiska reptricket, som stod på Calle Örnemarks dåvarande gård Riddersberg nära Tenhult mellan 1979 och februari 2002. ”Det indiska reptricket” blev ett stort turistmål på 1980-talet. Rekordet var 1984 då 118 turistbussar kom till gården på en enda dag. På uppmaning av konsthistorikern Josef Borbas började Örnemark 1987 experimentera med måleri. Han tog bl.a. intryck av och följde den på 1980- och 1990-talen dominerande riktningen i internationell bildkonst som kallades nyexpressionism. Ett av Örnemarks verk är ‘’Jätten Vist’’ vid E4:an i Huskvarna, som restes 1969.