41665 Värja, Belgiska Kongo, 18/1900-tal
Etsad klinga. Kavel i ben/trä samt parerplåt i mässing.
Balja i stål samt på handtaget en portopé.
Fonson & Co, Fabricants, Bruxelles.
Bladets längd 84cm.
Total längd med balja 102cm.
- Proveniens:Från Ystads Militärmuseums samlingar, dokument medföljer.
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |