41689 Svenska Armén, persedelväska/hängsleväska m/39, cykelinfanteriet

41689a_8db8e7520ff005f_med.jpeg
  • 41689a_8db8e7520ff005f_sm.jpeg
  • 41689b_8db8e7521c4e9e4_sm.jpeg
  • 41689c_8db8e752212a3be_sm.jpeg
  • 41689d_8db8e7522126712_sm.jpeg
  • 41689e_8db8e75216b32eb_sm.jpeg
  • 41689f_8db8e7522098601_sm.jpeg
  • 41689g_8db8e75218a375b_sm.jpeg

Bruks-/åldersslitage.

Canvas och läder.Spännen i järn och låsbyglar i mässing.

Två fack invändigt (ett större och ett mindre).

Ca 35x30cm.

Ej traditionell ryggsäcksmodell, utan remmar fram fästes i t.ex. bälte eller byxor.

  • Proveniens:Från Ystads Militärmuseums samlingar, dokument medföljer.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK