43579 Kupittaan Savi, Finland, urna med lock, dekor från Åbo Domkyrka, 1940-tal

43579a_8dbbc31fb83ff6d_med.jpeg
  • 43579a_8dbbc31fb83ff6d_sm.jpeg
  • 43579b_8dbbc31fbe8a049_sm.jpeg
  • 43579c_8dbbc31fc67b25e_sm.jpeg
  • 43579d_8dbbc31fd3737b0_sm.jpeg
  • 43579e_8dbbc31fe374cbf_sm.jpeg
  • 43579f_8dbbc31ff071159_sm.jpeg
  • 43579g_8dbbc31ffc59aa7_sm.jpeg

Signerad L.

Något smånagg.

Texten till finsk folksång på locket "Älä itke äitini (Gråt inte min mamma)".

Höjd ca 30cm.

Kuriosa.

AB Kuppis Lerindustri eller Kupittaan Saviteollisuus Oy som fabriken också hette, grundades i Kuppis utanför Åbo 1918. Den första produktionen bestod enbart av tegel och tegelprodukter, men från 1919 tillverkades även prydnadsgods under ledning av Gusti Franzén. 1921 ändrades namnet på fabriken till Kupittaan Saviosakeyhtiö och på 1930-talet påbörjades den stora satsningen på prydnadskeramik och hushållsgods. 1936 började de också att framställa föremål i stengods. Kupittaan Savi hade en gyllene period på 1950-talet då antalet anställda uppgick till ca 600 personer, men på 1960-talet då plasten gjorde entré och ersatte tegel som material i t.ex. stuprännor och tak, kunde inte Kupittaan Savi stå emot. Konkurrensen av plastmaterial blev för svår och 1969 gick företaget i konkurs.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK