51863 John Hoffner, Upsala, brosch för hemvårdarinnedräkt, 1960-tal

51863a_8dc7bb3fa2bfcd5_med.jpeg
  • 51863a_8dc7bb3fa2bfcd5_sm.jpeg
  • 51863b_8dc7bb3faa03cf6_sm.jpeg

Hjärtformad hamrad brosch med ett kors. Mellan metall lager ett lila ylletyg fastsatt så att det syns bakom korsärmarna. Bakstycket fastsatt med fyra pålödda byglar. Nål med gångjärnsfunktion på baksidan. Stämplat "JOHAN HOFFNER UPSALA NS" på bakstycket. Stämplar på baksidan av silverramen, kattfoten, årsstämpel O9 (som står för 1964).

  • Skick:Gott skick.
  • Storlek:Längd 38mm.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK