53148 Kjell Hallonsten (1883–1963), Trelleborg, snidad trägubbe, pipställ

53148a_8dc998cbb9e5a7c_med.jpeg
  • 53148a_8dc998cbb9e5a7c_sm.jpeg
  • 53148b_8dc998cbced9f18_sm.jpeg
  • 53148c_8dc998cbde2c426_sm.jpeg
  • 53148d_8dc998cbe952249_sm.jpeg
  • 53148e_8dc998cbf2f6f30_sm.jpeg

Signerad och daterad 1927.

  • Skick:Bruks -/åldersslitage.
  • Storlek:Höjd 16cm.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

Kjell Hallonsten (1883-1963)

I kategori Art
Kjell Hallonsten var en särling. Bohem och levnadskonstnär, känd av alla i Trelleborg med omnejd. Likt flera av släktingarna hade han konstnärliga anlag. Med en utbildning till bildhuggare började han skära ornament till möbler. Sedan var steget inte långt till snidade gubbar och gummor med finurliga uttryck och skarpskurna drag. Han snidade illmariga slättbönder, pillemariska bondgummor, knipsluga handlare, majestätiska präster och jovialiska poliser. En och annan gumma med schalett och välfylld amerikaväska har också trängt sig in.