53732 Sabel/svärd, Ungern/Polen, "Batorowka", husar, 1800-tal

53732a_8dca7d167e03769_med.jpeg
  • 53732a_8dca7d167e03769_sm.jpeg
  • 53732b_8dca7d168cfbeca_sm.jpeg
  • 53732c_8dca7d16981e86b_sm.jpeg
  • 53732d_8dca7d16a88322f_sm.jpeg
  • 53732e_8dca7d16c324d03_sm.jpeg
  • 53732f_8dca7d16e148370_sm.jpeg
  • 53732g_8dca7d170033a9b_sm.jpeg
  • 53732h_8dca7d17193eed0_sm.jpeg
  • 53732i_8dca7d1732b1ab4_sm.jpeg
  • 53732j_8dca7d173d6ab49_sm.jpeg
  • 53732k_8dca7d175a2129d_sm.jpeg
  • 53732l_8dca7d1775e4507_sm.jpeg
  • 53732m_8dca7d177d71577_sm.jpeg
  • 53732n_8dca7d178c3db0f_sm.jpeg
  • 53732o_8dca7d17a5d4523_sm.jpeg
  • 53732p_8dca7d17bf5af08_sm.jpeg
  • 53732q_8dca7d17cd64ed4_sm.jpeg
  • 53732r_8dca7d17e55cd00_sm.jpeg
  • 53732s_8dca7d17ed2283d_sm.jpeg
  • 53732t_8dca7d17fb5e467_sm.jpeg
  • 53732u_8dca7d1810165c5_sm.jpeg
  • 53732v_8dca7d18147be0c_sm.jpeg
  • 53732x_8dca7d1820c6e7a_sm.jpeg

Kavel i skin, parerstång och knapp dekorerad med ögonbrynsdekor och stjärna, sammankopplade med kedja.

Klinga med 3 blodrännor på varje sida, dubbeleggad i klingans spets.

Stämplad med ett riksäpple (Globus cruciger).

Balja i trä, skinnklädd. Munbleck och doppsko i melall.

  • Skick:Bruksslitage, ställvis anlupningar/rost på klingan och fäste.
  • Storlek:Klingans längd 79cm, total längd med balja 93cm.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK