53815 Gabriel Borowskis Vapenfabrik Warszawa, Polen, wz 21/22, officerssabel, 1920-tal

53815a_8dcaa1219caf005_med.jpeg
  • 53815a_8dcaa1219caf005_sm.jpeg
  • 53815a_8dcaa1207d254f8_sm.jpeg
  • 53815b_8dcaa1208e79610_sm.jpeg
  • 53815c_8dcaa120af561fa_sm.jpeg
  • 53815d_8dcaa120c8b4885_sm.jpeg
  • 53815e_8dcaa120e596060_sm.jpeg
  • 53815f_8dcaa120fcd4823_sm.jpeg
  • 53815g_8dcaa1210208d42_sm.jpeg
  • 53815h_8dcaa12108d6a88_sm.jpeg
  • 53815i_8dcaa12112dbbfb_sm.jpeg
  • 53815j_8dcaa1212a42f32_sm.jpeg

Stämplat "G.BOROWSKI WARSZAWA". Storlek 4.

Etsad klinga med mottot för den polska armén "Honor i Ojczyzna" (Heder och Hemland).

  • Skick:Har en spricka vid halva klingan från eggen, aningen krokig/böjd klinga. Metalltrådlindnig runt kavel saknas. Bruksslitage. Rostig balja.
  • Storlek:Klingans längd 77,5cm.

Värdering3 000 - 4 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)30 SEK