54551 Vinglas, "Rydberg", 1900-talets början, 15st

54551a_8dcc65d010895cf_med.jpeg
  • 54551a_8dcc65d010895cf_sm.jpeg
  • 54551b_8dcc65d01d358da_sm.jpeg
  • 54551c_8dcc65d02e5b71f_sm.jpeg
  • 54551d_8dcc65d04ddc7e0_sm.jpeg

Rydbergsglasen med samma enkla graverade bård av tre ränder, en bred i mitten flankerad av två smala, har tillverkats av flera svenska, finska och danska glasbruk, som Eda glasbruk i Värmland, Pukeberg glasbruk, Reijmyre glasbruk, Notsjö i Finland, Aalborgs glasbruk i Danmark. Notsjö (Nuutajärvi) har haft det största urvalet. Glasen kunde köpas i bosättningsaffärerna omkring sekelskiftet 1900 och var vida spridda. Det har fått sitt namn eftersom de förknippas med Hôtel Rydberg. Detta hotell var igång 1857–1914 på Gustav Adolfs torg i Stockholm.

  • Skick:Bruksslitage, ställvis mjölkiga.
  • Storlek:Högsta 14,5cm.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK