54551 Vinglas, "Rydberg", 1900-talets början, 15st
Rydbergsglasen med samma enkla graverade bård av tre ränder, en bred i mitten flankerad av två smala, har tillverkats av flera svenska, finska och danska glasbruk, som Eda glasbruk i Värmland, Pukeberg glasbruk, Reijmyre glasbruk, Notsjö i Finland, Aalborgs glasbruk i Danmark. Notsjö (Nuutajärvi) har haft det största urvalet. Glasen kunde köpas i bosättningsaffärerna omkring sekelskiftet 1900 och var vida spridda. Det har fått sitt namn eftersom de förknippas med Hôtel Rydberg. Detta hotell var igång 1857–1914 på Gustav Adolfs torg i Stockholm.
- Skick:Bruksslitage, ställvis mjölkiga.
- Storlek:Högsta 14,5cm.
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |