55287 Edvin Öhrström (1906-1994), Lindshammar, obelisk/skulptur i glas

55287a_8dcd6e05dfd8834_med.jpeg
  • 55287a_8dcd6e05dfd8834_sm.jpeg
  • 55287b_8dcd6e05e640fff_sm.jpeg
  • 55287c_8dcd6e05efc2b6b_sm.jpeg
  • 55287d_8dcd6e05fca70bf_sm.jpeg
  • 55287e_8dcd6e0615d316e_sm.jpeg

Modell efter "Kristallvertikalaccent" vid Sergels Torg i Stockholm.

Signerad och daterad 1988 samt numrerad 36/175.

Kristallvertikalaccent, officiellt "Kristall, vertikal accent i glas och stål", är Edvin Öhrströms glaspelare vid Sergels torg i Stockholm. Den kallas även ”Kubben”, "Pinnen" eller "Glasobelisken".

Av vissa är pelaren numera och känd som Riksglaset.

Historik

Edvin Öhrström vann tävlingen om utsmyckning av Sergelfontänen, som var färdig redan 1967, med en 37,5 meter hög stålkonstruktion med 60 000 glasprismor och upplyst inifrån. Juryns motivering var att "dess proportionering till platsen är övertygande och den utgör en accentuerad axel för hela cityområdet. Det 130 ton tunga konstverket är tillverkat av en stålstomme beklädd med arkitekturglas från Lindshammars glasbruk och invigdes på vårvintern 1974. På Lindshammars glasbruk arbetade tre personer heltid i cirka tre år med glaset till obelisken; den sista av dem avled sommaren 2022.

Tiden före färdigställandet av konstverket hade Edvin Öhrström byggt upp en sex meter hög modell av obelisken på sin tomt i Saltsjöbaden. Först hade han tänkt sig att limma samman glaspartierna men den metoden var opålitlig och visade sig göra det klara glaset suddigt.

Genom fontänens ljuskupoler kan konstverket betraktas även från Sergels torgs undre våningsplan.

  • Skick:Inga anmärkningar.
  • Storlek:Höjd ca 40cm.

Värdering3 000 - 4 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)30 SEK