56079 Hertha Bengtsson & Jackie Lynd, Rörstrand för IKEA, "Epok", kaffeservis, 1980-tal, 21 delar
Finns i 1985 års katalog. Den ingick i en servis. Den är stämplad Ikea Design & Quality undertill. Ikea tillverkade den inte själva utan de la ut flera serviser på bland annat Höganäs keramik och Rörstrand. Detta är en kopp från Rörstrands, själva modellen är Hertha Bengtsons DM kopp men dekoren är av Jackie Lynd.
- Skick:Bruksslitage, viss krackelering.
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |