57248 Flankörpistol, slaglås, m/1820-59, 1800-tal

57248a_8dd0285868fcc0b_med.jpeg
  • 57248a_8dd0285868fcc0b_sm.jpeg
  • 57248b_8dd028587556d22_sm.jpeg
  • 57248c_8dd028588749923_sm.jpeg
  • 57248d_8dd0285899f97f3_sm.jpeg
  • 57248e_8dd02858a9c089b_sm.jpeg
  • 57248f_8dd02858ba6e3dd_sm.jpeg
  • 57248g_8dd02858cbaca89_sm.jpeg
  • 57248h_8dd02858dc06525_sm.jpeg
  • 57248i_8dd02858eda10fe_sm.jpeg
  • 57248j_8dd02859000731b_sm.jpeg
  • 57248k_8dd028591149324_sm.jpeg
  • 57248l_8dd02859225b1ec_sm.jpeg
  • 57248m_8dd0285934291fe_sm.jpeg
  • 57248n_8dd028594494d91_sm.jpeg

Nummerriktig. Svensk slaglåsmodell. Björkträ med mässingsbeslag. Flertal sifferstämplar finnes.

  • Skick:Bruksslitage. Skador. Fjädermekanism fungerar men hakar inte fast.
  • Storlek:Kaliber 16mm, längd ca 42cm.

Värdering2 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)30 SEK