43692 Walter Bjorne (1908-2000), olja på pannå, naken kvinna
Signerad och daterad 1977.
58x68cm
Reklamtecknaren Walter Bjorne studerade vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1928–1931. Kring 1937 började han teckna reklamaffischer.
Bjorne är mest känd för sina film affischer och han skapade cirka 5 000 affischer för filmer som skulle visas i Sverige. Bland de filmaffischer som Bjorne tecknade svenska versioner av kan nämnas Tarzan, Helan & Halvan, Charlie Chaplin och flera Walt Disney produktioner. Walter Bjorne tecknade också reklamaffischer för bland annat Riksost och för Tudor-batterier.
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |