45469 AB Oljeraffinaderiet Ceres, Malmö, "Ceres Mopp" plåtburk, 1930-tal

45469a_8dbe5cf43cf4df0_med.jpeg
  • 45469a_8dbe5cf43cf4df0_sm.jpeg
  • 45469b_8dbe5cf44b85eb0_sm.jpeg
  • 45469c_8dbe5cf45a0ea72_sm.jpeg
  • 45469d_8dbe5cf467b6d28_sm.jpeg
  • 45469e_8dbe5cf4760430f_sm.jpeg
  • 45469f_8dbe5cf4843f66b_sm.jpeg

Bruksslitage.

Höjd 10cm, diameter 18cm.

Kuriosa

Oljeraffinaderiet Ceres grundat 1902 i Malmö.

Carl Lunds fabriksaktiebolag grundades 1871 i Köpenhamn. År 1874 blev Carl Lund delägare. 1879 grundades en filial i Malmö. och 1884 öppnades ett emaljverk. När fabriken i Köpenhamn fick ekonomiska bekymmer köptes den upp av Glud & Marstrand. Malmöfabriken bytte på 1940-talet namn till A.B. Plåtmanufaktur.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK