46761 Tor Norling, akvarell, skördat fält

46761a_8dc05f246abd9c6_med.jpeg
  • 46761a_8dc05f246abd9c6_sm.jpeg
  • 46761b_8dc05f247703107_sm.jpeg
  • 46761c_8dc05f248ba3d59_sm.jpeg

Signerad och daterad 1952.

45x51cm.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

    Tor Norling (1895-1972)

    I kategori Art
    Thor Ingvar Norling, född 20 mars 1895 i Malmö, död 4 september 1972 i Vellinge, var en svensk målare, skulptör och grafiker. Norling studerade konst för Axel Ebbe och under en längre studietid i Paris. Han ställde ut på Malmö rådhus 1929 och 1930 samt i utställningar arrangerade av Skånes konstförening. Hans konst består av barnporträtt, stillebenkompositioner och landskapsmotiv från skånska slättlandet i en naivistisk förenklad form samt smärre skulpturer och träsnitt. Norling är representerad vid Kristianstads museum. Han är begravd på Vellinge gamla kyrkogård.