41672 Johnny Andersson (Malmö), akvarell, förrådsrum
Signerad och daterad 2016.
43x43cm.
Bildkonstnär. Född i Malmö 1940. Han vill återge den råa lite ostädade atomsfären i redskapsskjul och gamla stallbyggnader. Han återkommer i färger som känns skapade för den typen av miljöer. Cyklar för vuxna är ett av de käraste objekten och då handlar det kanske i första hand om nostalgi varför detta redskap så ofta blir föremål för avbildning. På en gammal gård, kan man finna återkommande situationer i hans bilder. Vi hittar gamla målarburkar, trälådor med verktyg, kedjor upphängda på väggen, skyfflar, spadar och förhoppningsvis också en gammal uttjänt cykel.
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |