56905 Skarifikator, verktyg för åderlåtning, mässing, 1800-talets andra hälft

56905a_8dcfb0b2d5d43dd_med.jpeg
  • 56905a_8dcfb0b2d5d43dd_sm.jpeg
  • 56905b_8dcfb0b2dbdf71a_sm.jpeg
  • 56905c_8dcfb0b2e22d02d_sm.jpeg
  • 56905d_8dcfb0b2e9b755c_sm.jpeg
  • 56905e_8dcfb0b2f36cf99_sm.jpeg

 För att sticka hål på huden. Den har tolv små vassa knivar som spänns upp med en fjäder. Snäpparen hålls sedan mot huden och när man trycker av uppstår tolv stycken blödande rispor.

  • Skick:Bruks -/åldersslitage.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK