56905 Skarifikator, verktyg för åderlåtning, mässing, 1800-talets andra hälft
För att sticka hål på huden. Den har tolv små vassa knivar som spänns upp med en fjäder. Snäpparen hålls sedan mot huden och när man trycker av uppstår tolv stycken blödande rispor.
- Skick:Bruks -/åldersslitage.
Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |