54053 Post -/brevlåda, Kungliga Postverket, 1950-tal

54053a_8dcb9ca160e3fc7_med.jpeg
  • 54053a_8dcb9ca160e3fc7_sm.jpeg
  • 54053b_8dcb9ca16dc1955_sm.jpeg
  • 54053c_8dcb9ca18e24313_sm.jpeg
  • 54053d_8dcb9ca1adabca5_sm.jpeg
  • 54053e_8dcb9ca1c67cd8e_sm.jpeg
  • 54053f_8dcb9ca1e39e8c4_sm.jpeg
  • 54053g_8dcb9ca1fcce6f6_sm.jpeg
  • 54053h_8dcb9ca20c559b0_sm.jpeg

Gul brevlåda formgiven av professor Ragnar Östberg (Stockholms stadshus arkitekt).

Kungliga Postverket eller Kungl. Postverket var i Sverige mellan 1636 och 1994 ett statligt affärsverk för transport av brev och paket. Postverket utvecklades under 1900-talet till ett så kallat affärsdrivande verk och omvandlades den 1 mars 1994 till det helstatliga aktiebolaget Posten AB.

  • Skick:Bruksslitage, rost, en nyckel finns, lås fungerar.
  • Storlek:43x34x16cm.
  • Proveniens:Brevlåda som varit uppsatt som lantpostlåda i Trelleborgs Kommun.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK